HomeKulturë
HomeKulturë

Kulturë

Më 5 janar bie përvjetori i “së shkruari” të ‘Mesharit’ të dom Gjon Buzukut

Si sot, më 5 janar 1555, prifti katolik shqiptar dom Gjon Buzuku e përfundoi së shkruari ‘Mesharin’ e tij, që deri më sot njihet si...

Ambasada e Shqipërisë pranё Vatikanit, homazhe kushtuar atë Gjergj Fishtёs

Pallati i Kancelarisë në Romë e pikërisht, Salla prestigjoze e “100 ditëve”, pikturuar nga artisti italian Giorgio Vasari, u bë, më 20 dhjetor, skena...

Ëndrra si shumësi, fshehtësi kuptimore dhe si vizion

Shkruajnë: Don Robert Kola & Anton Nikë Berisha “Ëndrrat janë krijime estetike dhe s’ka dyshim që janë shprehja estetike më e lashtë”. JORGE LUIS BORGES “Për një...

150 vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës mbyllet me një konferencë shkencore ndërkombëtare

“Poeti i madh i popullit të shquar shqiptar” është një nga emërtimet e pafundme me të cilat është pagëzuar poeti ynë kombëtar At Gjergj...

PËRVJETOR: Nënë Tereza shpërblehet me Çmimin Nobel për Paqe (10 dhjetor 1979)

Si sot, më 10 dhjetor 1979, Nënë Tereza merr Çmimin Nobel për Paqe. Po e risjellim në portalin tonë për të kujtuar atë ditë...

Na ndiqni

1,195FansLike
200FollowersFollow
68FollowersFollow

Të fundit

Imzot Arjan Dodaj takim me Papa Françeskun përpara fillimit të shërbimit baritor

Në pritje të fillimit të shërbimit baritor ipeshkvor si Arqipeshkëv Metropolit i Arqidioqezës Metropolitane Tiranë-Durrës, Imzot Arjan Dodaj është takuar dje 13 janar 2022,...

Më parë na kanë sulmuar komunistët! Po tani, kush na sulmon?

Nga Imzot George FRENDO O.P “Për çfarë duhet Kisha? ”Kanë pyetur: “A ka ndihmuar dot ajo që jeta e njeriut të zgjatet siç ka bërë mjekësia?”...

Papa: Puna është thelbësore për rritjen tonë në shenjtëri

Në katekezën e tij, Papa Françesku shikoi sesi ungjilltarët Mateu dhe Marku i referohen Jozefit si "zdrukthëtar", nga termi grek tekton, i cili i...

Mesazh ngushëllimi për vdekjen e David Sassoli, President i Parlamentit Evropian nga Konferenca Ipeshkvore...

S.E. Mons. Gintaras Grušas, Arqipeshkëv i Vilniusit dhe President i Këshillit të Konferencave Ipeshkvore Evropiane (CCEE), shpreh ngushëllimet dhe simpatinë e të gjithë Kishës...

Papa Françesku: Bëhuni të mëshirshëm, siç është i mëshirshëm Ati juaj

Mëshirë, dashuri, kujdes dhe ngushëllim. Këto janë fjalët kryesore, që lexohen në Mesazhin e Papës Françesku për Ditën e 30-të Botërore të të Sëmurëve...