HomeKulturë

Shfaqja e dokumentarit “Edukimi Katolik në Shqipëri mision dashurie ndër vite”

Komisioni Kombëtar i Edukimit Katolik në Shqipëri shfaqi tё martёn e 17 Majit, dokumentarin me titull: “Edukimi Katolik në Shqipëri mision dashurie ndër vite”. Nё...

Gjermani: Delegacioni shqiptar përcjell shembullin e jetuar në shekuj të harmonisë fetare

"Liria e fesë dhe besimit është një realitet praktik në Shqipëri dhe bota mund të mësojë shumë nga përvoja shqiptare në respektimin e lirisë...

Papa Françesku takohet me Kryetarin e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu

Minarja e Xhamisë së Et’hem beut dhe kambanorja e Katedrales së Shën Shtjefnit në Shkodër u bashkuan në dhuratën, që iu dorëzua Papa Françeskut...

NËNË TEREZA NË AMERIKË/ Aktivitete kushtuar Shenjtëreshës shqiptare

Ky vit shënon 25-vjetorin e kalimit në amshim të Nënë Terezës (5 Shtator, 1997) në moshën 87 vjeçare. Duket se janë në plan një...

Shembja e kishës së Shënkollit në Zejmen/ Reagon Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kultururore

Vetëm pak ditë nga shembja e kishës së Shënkollit në Zejmen të Lezhës, monument kulture i kategorisë së parë, ka ardhur reagimi i Forumit...

Më 5 janar bie përvjetori i “së shkruari” të ‘Mesharit’ të dom Gjon Buzukut

Si sot, më 5 janar 1555, prifti katolik shqiptar dom Gjon Buzuku e përfundoi së shkruari ‘Mesharin’ e tij, që deri më sot njihet si...

Na ndiqni

1,210FansLike
252FollowersFollow
98FollowersFollow

Të fundit