HomeKISH
HomeKISH

KISH

Urimi i Kreut të Konferencës Ipeshkvore, Imzot Massafra për Papa Françeskun: Gëzuar 85-vjetorin Atë i Shenjtë, “ad multos annos!”

Papa Françesku kremton sot përvjetorin e tij të 85-të, ndërsa vetëm pak ditë më parë, më 13 dhjetor, kujtoi një festë tjetër të rëndësishme,...

Traditat e Kohës së ardhjes – Historia e tyre

SHËN NIKOLLA, SHËN LUÇIA, PEMA DIELLORE, GRAZHDI I BETLEHEMIT, DHURATAT E DIJETARËVE Sot Krishtlindjet janë mbi të gjitha festa e fëmijëve dhe e dhuratave. Shkëmbehen...

MISTERI I KRISHTLINDJES

“Gëzohu, ti, me anën e së cilës përtërihet krijesa; gëzohu, ti, me anën e së cilës foshnjëzohet Krijuesi.” (Nga: “Hymni Akathist”) Lindja llamburitje e zanafillës Shfaqja e jetës është e...

“Çfarë do të thotë kurora jeshile dhe 4 qirinjtë?”

Përgatitje për një Krishtlindje më domethënëse Kurora e Kohës së ardhjes ka formën e një rrethi të bërë me gjethe jeshile, ky rreth simbolizon një...

Të meditojmë me Ungjillin: Koha e Ardhjes, kohë e pritjes

Fillon sot Koha e Ardhjes dhe viti i ri liturgjik (C) për Kishën Katolike. Në këtë të Diel të parë të Ardhjes, Ungjilli sipas...

Na ndiqni

1,198FansLike
200FollowersFollow
72FollowersFollow

Të fundit

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë dhuron 5.000 $ mjete spitalore Spitalit të Tepelenës

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë nëpërmjet bashkëpunimit të pesë komuniteteve fetare zyrtare në vendin tonë ka ndërmarrë nismën humanitare të radhës, duke ndihmuar modestisht me...

Papa Françesku: Nga revolucioni i dhembshurisë burojnë mëshira e drejtësia

Ta provosh dhembshurinë do të thotë “ta ndjesh se dikush na do e na mirëpret, ashtu, të varfër e të mjerë, siç jemi”. E...

Nxënësit e “Shën Jozefit” përmbyllin projektin “Së bashku t’i japim ngjyra të ardhmes”

Është përmbyllur projekti “Së bashku t’i japim ngjyra të ardhmes” i zbatuar nga nxënësit e degës Shërbime Sociale dhe Shëndetësore të shkollës “Shën Jozefi”,...

Zejmen, shembet Kisha 700-vjeçare monument kulture

Janë shembur këto ditë muret anësore të kishës 700-vjeçare "Shën Nikolla" në Zejmen të Lezhës. Lajmin e ka bërë të ditur studiuesi Dom Nikë...

Motër Imelda Poole nderohet nga DASH me çmimin prestigjioz “Heroinë kundër Trafikimit të Qënieve...

Motër Imelda Poole është nderuar me çmimin prestigjioz të Departamentit Amerikan të Shtetit “Heroinë kundër Trafikimit të Qënieve Njerëzore”, marrë për përpjekjet e saj...