HomeSociale
HomeSociale

Sociale

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë organizon Konferencën Ndërkombëtare dhe Ndërfetare “Vëllazëria në Humanizëm”

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë në bashkëpunim me Këshillat Ndërfetarë të Evropës ka organizuar me 10 shkurt 2022, konferencën ndërkombëtare dhe ndërfetare “Vëllazëria në Humanizëm”...

Kurbin/ Imzot Angelo Masafra u dorëzon çelësat e shtëpive të rindërtuara me ndihmë të Caritas

3 familje në Gjorëm, Sanxhak dhe Mamurras tashmë kanë hyrë në shtëpitë e reja të ndërtuara nga Caritasi Shqiptar. Imzot Angelo Massafra, Presidenti i Caritas...

Presidenti Meta vlerëson me Dekoratën e lartë “Nënë Tereza” organizatën bamirëse “Caritas Italiana”

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka vlerësuar me Dekoratën e lartë “Nënë Tereza”, organizatën bamirëse “Caritas Italiana” për “kontributin e shquar human në ripërtëritjen...

Mblidhet Bordi i Presidencës së KNFSH-së

Bordi i Presidencës i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur ditën e sotme me dt. 25 janar 2022, mbledhjen e radhës dhe të parën...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë dhuron 5.000 $ mjete spitalore Spitalit të Tepelenës

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë nëpërmjet bashkëpunimit të pesë komuniteteve fetare zyrtare në vendin tonë ka ndërmarrë nismën humanitare të radhës, duke ndihmuar modestisht me...

Na ndiqni

1,210FansLike
252FollowersFollow
114FollowersFollow

Të fundit

Një shenjt meshtar për kohën tonë

Nga Dom Gjergj META Shën Gjon Maria Vianney, që festohet sot, është një shenjt i kohëve të tjera. Me kategoritë e sotshme mund ta quajmë...

Papa Françesku: Nga Kanadaja ftesa për harmoninë ndërmjet modernizimit e kulturave stërgjyshore

Ishte shtegtim me popujt indigjenë, në udhën e “kujtesës, pajtimit, shërimit”, nga i cili “buron shpresa për Kishën: në Kanada dhe kudo”. Por dhe...

Papa Françesku në Kanada dhe kolonializmat modernë 

Nga Dom Gjergj METAU mbyll edhe një udhëtim tjetër i Papa Françeskut. Megjithë shëndetin jo fort të mirë, me gjithë faktin që kishte anulluar...

METAFIZIKA E REFORMËS NË DREJTËSI 

Dom Gjergj META "Ligjet i rrijnë drejtësisë, sikurse ekzistenca i rrin qënies" ishte shprehja që profesori im i Filozofisë së të Drejtës, jezuiti Ottavio De...

Shtatzënë dhe ndërgjegjezënë

Nga Mond Marku Në këto ditë kemi qenë dëshmitarë të një debati mjaft të ndezur nëpër media të ndryshme, ende në vazhdim, në lidhje me...