HomeSinodi 2021-2023
HomeSinodi 2021-2023

Sinodi 2021-2023

Sinodi në lutje

Asambleja e Sinodit të Ipeshkvijve do të fillojë paraditen e 4 tetorit 2023 pas një tërheqjeje shpirtërore 3-ditore për të nënvizuar qendërsinë e...

Selia e Shenjtë. Sinodi «jo vetëm» i Ipeshkvijve: edhe gratë do të kenë të drejtën e votës

Asambleja e ardhshme e Sinodit të Ipeshkvijve, megjithëse duke ruajtur «natyrën episkopale», do të shohë pjesëmarrjen si anëtarë me të drejtë vote të paktën...

Asambleja kontinentale e Sinodit

Falënderojmë Zotin për përvojën e sinodalitetit që, për herë të parë në nivel kontinental, na ka gjetur pranë njëri-tjetrit – ipeshkvij, priftërinj, persona të...

Një ekskursus i shkurtër i historisë së Sinodit të Ipeshkvijve

Dom Mark Shtjefni Sinodi i parë i ipeshkvijve “modern”, - sikurse ne e njohim sot – është kryer në vitin 1967, dhe ky sinod, është,...

Hapet Sinodi edhe në Kishat në Shqipëri

Vetëm një javë pas hapjes së Sinodit nga Papa Françesku me 9-10 tetor në Vatikan, gjatë kësaj fundjave 16-17 tetor është hapur Sinodi edhe...

Na ndiqni

1,210FansLike
252FollowersFollow
165FollowersFollow

Të fundit

Ceremonia e hapjes zyrtare të vitit të ri shkollor 2023-2024

Në Shkollën e Mesme Profesionale "Shën Jozefi Punëtor" është bërë tashmë traditë, që me datë 27 shtator të organizohet ceremonia zyrtare e nisjes së...

Deklaratë për Media e Ipeshkvisë Prizren-Prishtinë për gjendjen aktuale në veri të Kosovës

Ipeshkvia Prizren-Prishtinë shpreh shqetësim të thellë për gjendjen aktuale në veri të Kosovës dhe dënon fuqishëm çdo akt dhune që cenon paqen dhe rendin...

Rektori i Shejtnores së Zojës së Këshillit të Mirë në Bazilikën Notre-Dame de la...

Në Marsejë po zhvillohen takimet mesdhetare, të organizuara nga Arqidioqeza e Marsejës. Takimet do të zhvillohen nga data 18 deri më 24 shtator 2023, duke...

Zhvillohen takimet mesdhetare nga datat 18-24 shtator në Marsejë: “Mesdheu, kufi i paqes”

Arqipeshkvi ynë, Imzot Arjan Dodaj F.d.C. po merr pjesë këto ditë në një mbledhje të rëndësishme “Rencontres Méditerranéennes”, mbi temën e emigracionit. Bëhet fjalë...

Komunikimi i Kishës Katolike për Censin 2023

Komunikim Të dashur besimtarë katolikë, Me anë të këtij komunikimi dëshirojmë t’ju bëjmë me dije se me datë 18 shtator 2023 do të nisë censi (regjistrimi)...