9.5 C
Tirana
HomeKulturëMe 15 korrik organizohet konferenca shkencore jubilare “Papa Klementi XI dhe Shqipëria”...
HomeKulturëMe 15 korrik organizohet konferenca shkencore jubilare “Papa Klementi XI dhe Shqipëria”...

Me 15 korrik organizohet konferenca shkencore jubilare “Papa Klementi XI dhe Shqipëria” në 300-vjetorin e ndarjes nga jeta

Në kuadër të 300 vjetorit të ndarjes nga jeta të Papa Klementi XI, të enjten e 15 korrikut, do të zhvillohet një konferencë shkencore jubilare nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë në bashkëpunim me Nunciaturën Apostolike në Shqipëri me temë “Papa Klementi XI dhe Shqipëria“.

Në këtë konferencë shkencore për jetën dhe kontributin e Papa Klementi XI do të flasin Dom Nikë Ukgjini, At Mikel Pllumbaj, Prof. Bardhyl Demiraj, Prof. Francesco Altimari, Prof. Evalda Paci, Prof. Ardian Ndreca dhe Dr. Albin Saraçi.

Fjala hapëse e kësaj konference do të bëhet nga Nunci Apostolik, Imzot Luigi Bonazzi dhe nga kryetari i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi. Konferenca do të moderohet nga historiani Pëllumb Xhufi.

Ky takim do të zhvillohet në ambientet e Akademisë së Shkencave, ndërsa të interesuarit mund ta ndjekin edhe nëpërmjet platformës online: https://us02web.zoom.us/j/87155445481?pwd=NnZzcEJ0TFRpUlFPOHl1SEluVnlndz09 Meeting ID: 871 5544 5481 Passcode: 075047

Na ndiqni

1,210FansLike
414FollowersFollow
170FollowersFollow

Të tjera

Të ngjashme