21.5 C
Tirana
HomeAdministratura Apostolike e Shqipërisë së JugutUdha e Kryqit/ Kampi i Internimit në Tepelenë
HomeAdministratura Apostolike e Shqipërisë së JugutUdha e Kryqit/ Kampi i Internimit në Tepelenë

Udha e Kryqit/ Kampi i Internimit në Tepelenë

Në vitin 1952, pesë priftërinj katolikë, Át Jakë Gardini SJ, Át Ferdinand Pali OFM, Át Viktor Volaj OFM, Dom Zef Gilaj dhe Dom Nikoll Mazreku kremtuan solemnisht Pashkën e Zotit, në kampin e Tepelenës, me habinë e rojeve të kampit të internimit.

Ky vit shënon 70 vjetorin e atij gjesti të guximshëm që u riktheu dinjitetin dhe shpresën të burgosurve padrejtësisht në atë ferr.

Këtë vit, në kuadër të aktiviteteve të Sinodit 2022, dhe me dëshirën për të ndezur dritën e besimit edhe në kujtimin e martirëve tanë, Administratura Apostolike së Shqipërisë së Jugut ka kremtuar në këtë vend të torturave dhe vdekjes Udhën e Kryqit për të nderuar jetë e atyre që e humbën atje dhe për të shpallur edhe një herë Ungjillin e Ngjalljes së Jezusit.

Moti ka qenë një nga protagonistët e mëdhenj të këtij eventi, me momente dielli dhe shiu. Programi nisi me fjalët e Ipeshkvit të Administraturës, Imzot Giovanni Peragine, në praninë e 200 besimtarëve katolikë që morën pjesë në këtë kremtim, të ardhur nga të gjitha anët e Administraturës Apostolike, por edhe nga dioqezat e tjera të Shqipërisë. Besimtarët shoqëroheshin nga Arqipeshkvinjtë e Shkodrës dhe Tiranë-Durrësit, si dhe një numër i madh misionarësh e priftërinjsh. Pas fjalëve të mirëseardhjes së Ipeshkvit, Imzot Peragine, Simon Mirakaj dhe Tefta Mersini dhe kanë dhënë dëshminë e tyre. Në orën 11 ka filluar Udhën e Kryqit, në këtë kohën e Kreshmëve shumë të veçantë, por edhe duke ecur në atë fushë dhimbjeje dhe vuajtjeje, si udha e Krishtit drejt Kalvarit.

Të gjithë të pranishmit mbajtën një gur, të cilin e depozituan në monumentin e të burgosurve në Tepelenë. Të dy dëshmitarët, pas bekimit përfundimtar të imzot Peragine-s, lanë lule në atë vend. Lutja, kujtimi dhe Fjala e Zotit shkuan me pjesëmarrësit, të cilët u larguan edhe një herë nga kampi i internimit të Tepelenës në heshtjen e kujtimeve të tyre të dhimbshme. Por me kujtimin e kremtimit të jetës dhe ringjalljes në këtë ditë.

Na ndiqni

1,210FansLike
414FollowersFollow
170FollowersFollow

Të tjera

Të ngjashme