21.5 C
Tirana
HomeKryesor30 vjetori i vizitës së Papa Gjon Palit të II në Shqipëri
HomeKryesor30 vjetori i vizitës së Papa Gjon Palit të II në Shqipëri

30 vjetori i vizitës së Papa Gjon Palit të II në Shqipëri

Kisha katolike në Shqipëri përgatitet të kujtojë një nga datat historike të saj. Bëhet fjalë për 25 prillin, datë e cila do të mbesë e skalitur thellë në memorien e Kishës tonë për vetë simboliken, personat dhe domethënien e saj.

Pikërisht 30 vite më parë 25 prill 1993 tokën Arbnore do ta vizitonte Shenjtëria e tij Papa Gjon Pali II.

Karol Wojtyla do të bëhej i pari Papë që do shkelte tokën e Gjergj Kastriotit, në një kohë kur Kisha sapo kishte dalë nga persekutimi më i egër komunist në evropën lindore. Pasardhësi i Pjetrit do të vinte në Shipëri për të njohur qëndresen e lavdishme të kësaj Kishe, rezistencën e pashoq të bijve e bijave të saj martirë/e, dhe për të ringritur hirarkinë kishtare, me shugurimin e 4 ipeshkvijve që do ti prinin kësaj kishe lokale në sfidat e mijevjeçarit të tretë.

Prania e tij dhe ajo e Nanë Terezes në Katedralen e Shkodrës, ishte demostrim i lidhjes së hershme dhe besnikërisë unikale të katolikëve të Shipërisë ndaj kishës universale dhe katedrës së Pjetrit.

Në 30 vjetorin e kësaj vizite, barinjtë e Kishës Katolike do të mblidhen në Shkodër mbrëmjen e 25 prillit për të falenderuar Zotin për këtë moment hiri që i dhuroi 30 vite më parë vendit tonë, në personin e Shën Gjon Palit të dytë. Pas meshe në ambientet e Katedrales së Shën Shtjefnit, do të mbahet një koncert me përmasa kombëtare i korit Musica Nova nën drejtimin e maestro Harlen Nikolli.

Me 26 prill mbarë hirarkia kishtare, sëbashku me Nuncin Apostolik do të bashkohen në shenjtëroren e Zojës së Këshillit të Mirë, guri i parë i së cilës u bekua 30 vite më parë nga Ati i Shenjtë. Meshën pontifikale që përkon edhe me festen e Zojës së Këshillit të Mirë, Pajtorës së Shqipëris do ta udhëheq Sh.T.Imzot Angelo Massafra Arqipeshkëv i Shkodrës dhe njëkohsisht President i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë. Po atë ditë, në mbrëmje do të zhvillohet edhe binjakëzimi me Shenjtëroren e Genazzanos, vend kaq i dashur dhe emblematik për mbarë popullin shqiptarë.

Janë një seri eventesh, nëpërmjet të cilave Kisha Katolike përgatitet të kujtojë dhe kremtojë këtë datë të shënuar për historinë e Kishës në Shqipëri dhe jo vetem. Në nivel shtetëror do të ketë organizime të ndryshme, të karakterit kulturorë dhe jo vetëm, për të përkujtuar këtë vizitë.

Dom Mark Pashkja

Na ndiqni

1,210FansLike
414FollowersFollow
170FollowersFollow

Të tjera

Të ngjashme